شماره مطلب : 2053
زمان انتشار : 94/5/19 - 11:05 2015/8/10
آوینی فیلم -یک کارشناس مسائل دینی بر استفاده از الفاظی که منبع دینی و توجیهی دارند تاکید کرد و گفت: بهتر است به جای لفظ "بزن به تخته" از واژه "ماشاءالله" استفاده کنیم که در دین ما نیز به آن سفارش شده است.
کارشناس دینی مطرح کرد؛

به جای " بزن به تخته" بگوییم "ماشاء الله"

آوینی فیلم -یک کارشناس مسائل دینی بر استفاده از الفاظی که منبع دینی و توجیهی دارند تاکید کرد و گفت: بهتر است به جای لفظ "بزن به تخته" از واژه "ماشاءالله" استفاده کنیم که در دین ما نیز به آن سفارش شده است.

حجت الاسلام جواد روشن بین در خصوص باور عامیانه "بزن به تخته" که بین مردم رایج است، گفت:  بین مردم به گونه ای رایج شده که وقتی از شخصی تعریفی می شود و برای اینکه چشم نخورد می گویند "بزنیم به تخته" که هیچ منبع دینی و علمی و عقلی ندارد و صرفا یک منبع عامیانه است.
وی تصریح کرد: اصل این نیت چیز بدی نیست و ضمن تعریف از طرف، خوبی را برای وی می خواهند اما اینکه "به تخته زدن" مانع چشم زخم خوردن طرف مقابل شود تا جایی که بررسی کردم منبع درستی که در روایات و کلام بزرگان بتوانیم روی آن تکیه کنیم وجود ندارد.
این کارشناس دینی با اشاره به اینکه این مورد را نه می توان رد کرد و نه می توان به طور کامل پذیرفت، افزود: این کاری که انجام می شود و به تخته می زنیم، انجام آن هیچ اشکالی ندارد ولی اعتقاد قلبی پیدا کردن به اینکه با زدن به تخته جلوی چشم زخم گرفته شود، اعتقاد درستی نمی تواند باشد.
روشن بین در خصوص منشا ورود این باور عامیانه، اظهار کرد:دلیلی قطعی و قانع کننده ای بر زدن به تخته وجود ندارد و بیشتر باور عامیانه بین مردم است که اگر قرار است بلا بر سر آن شخص بیاید به تخته بخورد و یا شاید به طور اتفاقی کسی این کار را انجام داده و بعد آن به عنوان رسم درآمده باشد.
وی ادامه داد: چون دلیل این امر عامیانه است ممکن است به جای تخته هر شئ دیگری را قرار داد به عنوان مثال وقتی گوسفندی را قربانی می کنیم به این معنی است که داریم آن گوسفند را فدا می کنیم برای آن شخصی که نمی خواهیم وی آسیب ببیند.
این کارشناس مسائل دینی بر استفاده از الفاظی که منبع دینی و توجیهی دارند تاکید کرد و گفت: بهتر است به جای لفظ "بزن به تخته " از واژه "ماشاءالله" استفاده کنیم که در دین ما نیز به آن سفارش شده است.
روشن بین، جایگزینی لفظ "ماشاءالله"  به جای "بزن به تخته" را بسیار خوب و مناسب ارزیابی کرد و افزود: اگر در صحبت کردن هایمان این واژه را بگنجانیم و بگوییم ماشاءالله چه هنر خوب و یا بیان خوب و یا دستپخت خوبی دارد خیلی زیباتر است.
وی بیان کرد: در واقع با گفتن این واژه که به معنی "خواست خدا" است داریم یک تعریف صحیحی از طرف می کنیم که بدور از چشم زخم و ضرر و آسیب باشد.
این کارشناس دینی با تاکید بر فرهنگ سازی این لفظ، خاطر نشان کرد: در شبکه های مجازی، صحبت های محاوره ای، در خانواده ها، روزنامه ها و مجلات و رسانه ها می توان این را فرهنگ سازی کرد و ماشاءالله را به جای "بزن به تخته" به کار برد

 

اضافه کردن دیدگاه جدید