شماره مطلب : 110
زمان انتشار : 92/11/7 - 10:41 2014/1/27
 مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان کرمان از بازسازی گنبد بارگاه مطهر امام حسین(ع) در این استان کرمان خبر داد.

گزارشی از روند ساخت گنبد بارگاه امام حسین(ع)

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان کرمان از بازسازی گنبد بارگاه مطهر امام حسین(ع) در این استان کرمان خبر داد.

به گزارش سایت فاطمیون، حجت الاسلام محمد قاسمی زاده ، مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاستگزاری ائمه جمعه استان کرمان، در گفتگو با خبرنگار سرویس استانهای خبرگزاری حوزه با اعلام این مطلب اظهارداشت: قبل از ماه مبارک محرم طی سفری به عتبات عالیات دیداری با تولیت آستان مقدس کربلا داشتیم که نتایج آن در قالب قرار دادی به امضاء رسید. 

وی افزود: در این جلسه مقرر شد با توجه به اينكه گنبد مطهر در ساخت و سازهاي جديد در كربلاي معلي از منظر دید محو مي‌شود، با ساخت گنبد جديد و در ارتفاع بالاتری این مشکل مرتفع گردد.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاستگزاری ائمه جمعه استان کرمان، ادامه داد: راهکار حل این مشکل، ترفيع هفت متري گنبد است كه اين كار نيز به معناي از بين رفتن گنبد و آثار اسلامي قبلي نيست، بلكه گنبد فعلي باقي مانده وگنبد جدید با سازه‌هاي فلزي سبك سقفي ساخته شده و با خشت‌هاي طلايي مزين  و پس از اتمام مراحل ساخت، بر روي گنبد پيشين نصب مي‌شود.

وي اضافه کرد: برای اجرایی کردن  پروژه ترفيع گنبد مطهر ، ابتدا باید لاغرسازي ستون‌هاي حرم مطهر آقا امام حسين (ع)  آغاز گردد.

حجت الاسلام قاسمی زاده، تصریح کرد : در همین راستا دو گروه براي ساخت گنبد جديد امام حسين (ع) در استان كرمان فعال شده‌اند، گروه نخست در حوزه جذب مشاركت‌هاي مردمي براي تامين منابع پروژه در استان كرمان فعاليت مي‌كند و گروه دوم هم مهندسان، مشاوران و پيمان‌كاراني هستند كه بايد طراحي، بازنگري طراحي، كنترل محاسبات و آغاز ساخت را انجام دهند.

وی با بیان اینکه برای بازسازی گنبد، 24هزار خشت طلا لازم است، تصریح کرد: سند و شماره خشت به نام افرادی که آن را هدیه می کنند، زده می‌شود.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان کرمان، یادآورشد: نهاد نمازجمعه در شهرهای مختلف توانسته تاکنون 16خشت طلا و بالغ بر یکصد میلیون تومان وجه نقد برای این امر جمع آوری نموده است.

وی با تصریح این مطلب که کار بازسازی گنبد مطهر امام حسین(ع) آغاز شده است، مدت زمان تقریبی برای تکمیل این پروژه را قریب به 2سال عنوان کرد و بیان داشت: هم اکنون جهت ماکت سازی و اقدامات کارگاهی، حسینیه ثارالله کرمان انتخاب و مجهز شده است .

حجت الاسلام قاسمی زاده، در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان ساخت :همچنين صحن حضرت زينب (س) هم درادامه توسعه حرم سيدالشهدا (ع) احداث می شود، که مردم شریف کرمان در این زمینه نیز سهمی خواهند داشت.

 

منبع: خبرگزاری حوزه

اضافه کردن دیدگاه جدید